Kære svømmere i Ikast SvømmeklubHermed inviteres I til Klubmesterskaberne i Ikast Svømmeklub lørdag den 29. november 2025.
Denne dag kan I få oplevelsen af at være med til et rigtig stævne - svømme et par løb selv og se svømmerne fra konkurrenceafdelingen i vandet. Der er medaljer til alle deltagere fra U-afdelingen.
Programmet er følgende:
Stævnestart: kl. 11.00 omklædt.
K-afdelingen svømmer både inden og efter, så man er velkommen til at komme og kigge både før og efter :-)
For frøer er det muligt at svømme eller gå to baner i det lille bassin, hvor der er mulighed for at have en hjælpetræner med i vandet. Dette svømmes som det første.
Herefter svømmes følgende løb i det store bassin for de resterende hold i U-afdelingen:
25 m fri eller 50 m ryg
Efter 25m fri eller 50m ryg får U-afdelingen en ganske kort pause hvor K-afdelingen svømmer to-tre løb. Herefter er der mulighed for U-svømmere at svømme følgende:
25 m ryg eller 50 m fri
Teknikskole må svømme op til 4 løb, så længe man er opmærksom på at løbene kommer forholdsvist kort efter hinanden. Øvrige hold i U-afdelingen må maks svømme 2 løb.
Når løbene er afviklet uddeles medaljer :-)
Regler:
Det er tilladt at svømme med plade, bælte og vinger, men ikke med svømmefødder.
Hvis man ønsker det, kan man endda få en træner/hjælpetræner med sig i vandet som hjælp.
Den vigtigste regel af alle, er at have det sjovt :-)
Husk evt. at have et sæt tøj med til jeres svømmer, til at have på mellem eller omkring jeres løb, da der godt kan blive lidt kold på kanten. :-)
Vi glæder os til at se jer!
Ikast Svømmeklub